Bilinç altı, Yaşamımızın Kontrol Merkezi

Bilinçaltı Arınması
Bilinçaltı alanımız, bizim isteyerek kolayca ulaşamayacağımız, derinlerimizde bulunan bir alanımızdır.

Bilinçaltımız, tıpkı uçağın kara kutusu misali tüm hafıza ve bilgilerin depolanmış olduğu gizli kayıt bölgesidir. Bu kayıtlar, atalarımızdan gelen ve DNA yoluyla bize geçmiş kayıtlar da olabilir, anne karnındaki 9 aylık sürede anne karnında yaşanmış travmalar da olabilir, annenin yaşamış olduğu tüm travmaların bebeği anne karnında etkilediği bir gerçektir, kişinin hayatının belli bölümlerini bloke edebilecek derecede travmalar olabiliyor. Bir adım sonrasında, doğum esnasında yaşanmış travmalar da söz konusudur, örneğin kordon dolanması, zor doğum, ve hatta doğduktan sonra erkek bebek bekleyen ailelerde, bebek kız olduysa anne ve babanın hayal kırıklığından dolayı bebekte istenmeme, ait olmama, değersizlik, dişiliği kabul edememe gibi duygular oluşmuş olabiliyor.
Çocuk 9 yaşına gelene kadar, evdeki aile ortamı, anne ve babanın birbirine davranışı yada çocuğa davranışları kişiliğin oluşmasındaki ve bilinçaltına yerleşmiş duyguların, bazı değerlerin temeli olabiliyor.

Yaşantımızda, kontrol edemediğimiz tüm duygular ya da döngüler bilinçaltı boyutunda bizi kontrol etmektedir. O nedenle yaşadığımız sorunlar karşısında, ilk dikkat etmemiz gereken konu, yaşadığımız olay ve durumların kendiliğinden gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Çünkü bizim kontrolümüz dışında gerçekleşiyorsa, muhtemelen yaşantımız boyunca defalarca yaşadığımız bir durumdur, farklı bir adıyla Döngü halini almış olan durumlardır bunlar. Kontrol edebildiğimiz tüm duygu ve düşünceler bize aitken, kontrol edemediğimiz tüm duygularımız bilinçaltımızın kontrolü altındadır.
Mesela ilişkilerimizde, hep aynı tarzda acı veren, üzen kişilerle ilişki yaşıyor olmak, bilinç altı boyutundaki bir bilgidir ve bilinç altı iyi niyetli bir şekilde bize hizmet ederken, sadece derinlerindeki bilgiler doğrultusunda benzer olayları yaşamamıza yardımcı olmaktadır.

Bilinç altının en önemli özelliği, doğru ya da yanlış kavramının olmamasıdır. Aldığı her bilgiyi, sadık bir bilgisayar programı gibi yaşantımızda oluşmasına yardım eder. Örneğin, kişinin atalarından gelen bir değersizlik duygusu varsa, bilinç altı için bu duygunun negatif ya da pozitif olması önemli değildir, bu sadece bilinç altı hafızasındaki bir bilgidir ve yapması gereken tek şey, kişinin değersizlik duygusunu hayatında yaşamasını sağlamaktır. Kişi, hayatı boyunca hak ettiğini tam olarak hayattan alamayabilir, örneğin, iş yerinde beklediği terfiyi alamayabilir, ilişkilerinde görmek istediği değeri göremeyebilir yada al-ver dengesinde sorun vardır, daha çok veren taraftır ve ilişkisinde dengesizlik hakimdir. Bahsettiğim, bilinçaltında bulunan bir duygunun kişinin hayatına nasıl etki edebileceğine dair yalın bir örnektir sadece…
Program bu kadar basit ve yalındır aslında… Bilinç düzeyinde kişi, asla bu durumu yaşamak istemez, hatta belki bilinçli olarak ben bunu hak etmiyorum, daha iyisini hakkediyorum diye düşünmektedir ve durumun kısmen de olsa farkındadır kişi, ama elinden bir şey gelmez, Çünkü bilinç altındaki negatif kodlama, sürekli mevcut durumunu yaşaması için elinden geleni yapar, bahsetmiş olduğum gibi, pozitif yada negatif ayrımı olmayan 5 yaşındaki bir çocuk algısında olan bilinçaltımız görevini yerine getirecektir.

Bilinç altımız 5 yaşındaki bir çocuk gibidir ve değişimi sevmez… Kişi kaç yaşında olursa olsun, 40 yaşına dahi gelmiş olsa, bilinçaltı hep aynı yaştadır ve kişi bilinciyle hayatında bazı konuların değişmesi, iyileşmesi gerektiğini düşünse dahi güvenli alanını bildiği için, yeniliklerden korkabilir, İşte bu durumda direnç gösterebilir. Direnç, bilinç ile bilinç altının çakışması olarak ifade edilebilir, Ben bilincimde kaybetme korkumun bugüne kadar bana para kaybettirdiğini, değerli eşyalarımı kaybettiğimi, ya da ilişkilerde karşı cinsi, sevdiğim insanı hep bir şekilde kaybettiğimi ve ilişkimin yürümediğini görsem dahi, bilinç altımın programı bu yöndedir ve bu kalıpları bilinçaltımda değiştirmediğim sürece bu döngüleri yaşamaya devam edeceğim anlamına gelir. Bu durum benim isteyerek ve bilinçli olarak kontrol edebildiğim bir durum değildir, ben istemesemde olaylar ve durumlar benim isteiğim dışında gerçekleşmektedir, dolayısıyla yaşantımızda, kontrol edemediğimiz tüm duyglarımız, düşünce ve kalıplarımız bilinçaltımız tarafından kontrol edilmektedir ve dışarıdan ancak bilinçaltı çalışmaları ile bu duygu değişimi mümkün olabilmektedir.

Değişimi sevmeyen, 5 yaşlarındaki, olumlu ve olumsuz algısı olmayan derinlerdeki alanım yani bilinçaltım, bu durumun iyi olduğuna ve bir gün durumun düzeleceğine dair beni ikna edebilir. Çünkü mevcut durum, memnun olunmayan bir durum dahi olsa, en azından bildiği ve öğrendiği bir durumdur kişi için, aksi güvenli alandan çıkmak demektir, peki, bakaın bakalım, sizin hayatınızda güvenli alanda ısrarla olmaya kararlı olduğunuz bir konu var mı? Başka bir deyişle, sorun olduğunu bildiğiniz halde, o durum ile yaşamaya devam ettiğiniz bir döngünüz var mı?
Eğer varsa, belkide bu yazıyı okuduktan sonra, bilinçli olarak değişimi kabul edebilir ve harekete geçebilirsiniz, çünkü siz bolluk bereket içinde, keyifli, çok mutlu, başarılı bir yaşamı hak ediyorsunuz…

Az önce bahsettiğim gibi, bilinç altımız bizim derinlerdeki alanımız olduğundan dolayı, o alana müdahale edemez ve bilincimiz ile değişim sağlayamayız, hatta olumlama cümlelerini de deneyenleriniz olmuş olabilir, ama o kadar derin ve yüzleşilmesi gereken kalıplar bulunmaktadır ki, bir uzmandan destek almadan, kendi başınıza bilinçaltınızda yaşam kalitenizi düşüren konuları yani, döngülerinizi sadece iradeyle yada destek almadan kendi kendinize değiştirmeniz mümkün değildir. Mesela karşı cins ile uzun süreli ilişkiler yaşayamıyorsam, bu durum bilinç altımdaki duygu, düşünce ve inançlardan kaynaklandığı için bilinç altım bana içimdeki duyguları birebir yaşantımda yaşamama yardım etmektedir.

Bilinçaltının Gücü

Peki, asıl soru şurada, Ben bilinç altımı kontrol edemiyorsam, o benim yaşantımı, Olumlu ve Olumsuz kalıplarla yönetiyorsa ne yapmalıyım, bu durumu nasıl değiştirmeliyim?

Bilinçaltının kalıpları değiştirildiğinde, arınma sağlandığında söz konusu döngülerde dönüşmüş olur.

Bu değişim ve dönüşüm için, bilinçaltı çalışmaları için, iletişim bölümünden benimle irtibata geçebilir, beni arayabilir ve hayatınızda önemli bir adım atabilirsiniz. Atalarımız 7 de neyse, 70 de oyledir derken, değişimin kolay olmadığını biliyorlarmış, değişimi ancak derinlerdeki dönüşüm sağlandığında yaşantınızı onarır ve zamanla muhteşem hale getirir. Yaşantısını bilinçaltı çalışmaları ile değiştirmiş biri olarak, öncesi ve sonrasına baktığımda inanılmaz gibi görünen farkları birebir yaşamaktayım, siz de en iyisine layık olduğunuza inanın ve değişim için adım atın çünkü bu adımı atmaya cesaret ettiğimde, tüm yaşantım boyunca aynı konuyla tekrar karşılaşmam, hayat kalitem artar, güçlenirim, yaşamdan keyif almaya başlarım, mutluluğu ve huzuru yakalamaya başlarım, inanılmaz mutluluklar, keyifler, bolluk, bereket bana akmaya başlar ve yaşamın tadını çıkartmaya başlarım. Bunu deneyimlemeye başlamış danışanlarımın yorumlarını da mutlaka okuyun…

Unutmayın, siz yaşamın en güzel yanlarını görmeyi, hayattan gerçekten keyif almayı, içsel huzuru ve mutluluğu gerçekten hak ediyorsunuz, yapmanız gereken tek şey, içinizdeki cesur parçanızı açığa çıkarmak ve güvenli alanınızdan çıkıp, oyunda yan oyuncu olmak yerine, kendi baş rolünüzü yaratmak olacaktır. Yaratım mucizesi ise sadece farkındalıkla ve akabinde hayatımı daha iyiye doğru ilerletmeliyim kararı ile başlıyor, işte bu kararı verdiğin noktada benimle irtibata geçebilirsiniz.

O zaman Hazır olun, isteyin, cesaret edin ve güzellikleri hak ettiğinizi, maddi, manevi yüksek yaşam standartlarını hak ettiğinizi ve buna değer olduğunuzu hatırlayın. Bunu hatırlamış ve kabul etmiş olmak bile yaşamınızdaki büyük adımı görmenize ve değişimin hazzını yaşamanıza izin verecektir, çünkü siz bunu hak ediyorsunuz.

Tüm Güzelliklerin sizinle olması dileğiyle,

Bu makalenin ardından, http://dogagulaycirban.com/regresyon-terapisi/ incelemenizi tavsiye ediyorum.

Sevgilerimle,
Doğa Gülay Cirban.