İkili İlişkilerimde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Valentine's_Day_Brunette_470097

 

Yaşamınızda yeni bir ilişkiye başlamadan önce, birey olarak kendinize yetebilmeli, kendi kendinize de, oluşturmuş olduğunuz yaşantınızda mutlu olmayı başarmış olmanız gerekir ki, yeni ilişkinizde içsel mutluluğunuzu sağlamış olabilesiniz. Dışa bağlı değil içe bağlı mutluluklar sizi ayakta tutabilir, mutluluğunuz bir başkasına bağlı olduğunda, ben seninle mutluyum demek ile seninle daha mutluyum ve seninle bütün hale geliyorum demek arasında önemli bir fark vardır. Bunu sağlamak için de öncelikle, içsel olarak kendinizi sevebilmeli ve değer duygunuzu bütünlemelisiniz, bilinç altının derinliklerine inerek bu duyguları yerine koyabilmek hazır olduğunuz derecede yaşantınıza farklar katar.

Sizi duygusal olarak manipule eden kişiler, size saygı duymayan kişilerdir. Duygusal manipulasyon duygusal şiddettir aynı zamanda. Mesela, ‘sen de hiçbirşey bilmiyorsun’ gibi masum bir cümlenin altında dahi sizi aşağı çeken bir enerji vardır. Oysa yaşamımızdaki kişiler bize manevi olarak destek olabilmeli ve bizim evrimleşmemize yardımcı olabilecek kişiler olmalıdır.

Alkol ve benzeri  maddelere bağımlılığı olan, ciddi şekilde etkisi altına giren kişiler, zihinsel olarak sağlıklı düşünemeyecekleri gibi sağlıklı davranışlar da sergileyemeyebilirler. Az önce de bahsetmiş olduğum gibi, kişilerin öncelikle kendi yaşamlarında düzeni oluşturmuş olmaları çok önemlidir.

Az önce duygusal şiddetten bahsettim, ayrıca fiziksel şiddet söz konusu olduğunda gerek kendinize olan saygınız gerekse özgüveninizi düşürecek durumlar yaratmamak adına uzak durulması gereken bir başka durumdur.

İlişkilerden beklentileriniz önemlidir, eğer sağlıklı ve düzenli bir ilişki anlayışınız varsa, kendi zaman dilimine bağlı olarak size zaman ayıran, sizi düşündüren, üzen yada kafanızı kurcalayan kişiler uzun vadede yeterli gelmeyeceği için beklenti oluşturmamak yada istekleriniz doğrultusunda hareket etmek sağlıklı bir duruş olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, yaşamda her şeyin fazlası zarardır. Tıpkı ilişkilerdeki kıskançlık dozunun kaçması gibi. Siz kıskanç bir partner olduğunuzda karşınızdaki kişinin sıkılmasını yada uzaklaşmasını sağlarsınız, aynı şekilde aşırı kıskançlığa maruz kaldığınızda bu durumda kendinizi sınırlarla çevrelenmiş gibi hissettirebilir. Kıskançlık duygusu enerjisel olarak birbirinizi itmenizi sağlar, aşırı kıskançlığın olduğu yerde durmak sağlıklı bir ilişkiden çıkmak anlamına geliyor.

Bir diğer aşırı tavırda, para konusunda gösterilen tavırdır, cimri davranışlarda bulunan kişinin kalbi de cimri olacaktır, bunu unutmayın…

Eğer ilişkilerinizde, partneriniz sizin çok değerli olduğunuzu söylüyor fakat bu değeri size davranışlarıyla göstermiyorsa, dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Sözler kolayca ifade edilebilirken, bunu davranışlarıyla göstermiyorsa, dikkat edilmesi gereken kişinin davranışlarıdır, sözler değil, sözlerin ve davranışların uyumu çok önemlidir.

Yayınladığım yazının sizlerin ve bütünün en yüksek hayrına olmasını diliyorum.

Her şeyin en iyisine layık olduğunuza olan inancınız ve kendinize olan sevginiz ne kadar yüksek olursa, hayatta size o kadar sürprizlerle ulaşır.

Sevgiler,